Doğrudan Temin Yöntemiyle Yapılan Alımlarda Elektronik Fiyat Teklifleri Artık Mümkün

Eklenme Tarihi: 01/02/2024 - Kategori: Kamu İhale Mevzuatı

Türkiye'de kamu ihaleleri sürecinde önemli bir dönemeç yaşanıyor. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 22'nci maddesinde belirtilen hallerde doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımların elektronik ortamda yürütülmesine ilişkin yeni usul ve esaslar belirlendi. Bu kapsamda, 11 Temmuz 2023 tarihli ve 32245 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Doğrudan Temin Yöntemiyle Yapılacak Alımlara İlişkin Tebliğ", 1 Şubat 2024 itibarıyla yürürlüğe girdi.

Artık doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlarda, Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden çeşitli işlemler elektronik olarak gerçekleştirilebilecek. Bu işlemler arasında, e-fiyat teklifi alınması, duyuruların yayımlanması ve/veya alıma katılmak isteyen kişilere davet gönderilmesi gibi adımlar bulunuyor. Ayrıca, alım sonuçlarının da EKAP üzerinden teklif veren gerçek veya tüzel kişilere bildirilmesi sağlanacak.

Kamu alımlarıyla ilgili daha fazla bilgi için Doğrudan Temin Yöntemiyle Yapılacak Alımlara İlişkin Tebliğ ve Yardım Kılavuzu'nu inceleyebilirsiniz.